Rast industrije na severu Bačke

Bez autora
Jun 08 2015

Industrijska proizvodnja na severu Srbije u prva tri meseca ove godine porasla je za 10,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok spoljnotrgovinska razmena i dalje beleži suficit, rečeno je Tanjugu u Regionalnoj privrednoj komori Subotice.Kako je izjavio Ivan Vojnić-Tunić, generalni sekretar ove privredne asocijacije koja okuplja privredu severa Bačke i Potisja, industrijska proizvodnja ima trend rasta još od septembra prošle godine, a samo u martu ove u odnosu na mart prošle veća je za 11,5 procenata...

Industrijska proizvodnja na severu Srbije u prva tri meseca ove godine porasla je za 10,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok spoljnotrgovinska razmena i dalje beleži suficit, rečeno je Tanjugu u Regionalnoj privrednoj komori Subotice.

Kako je izjavio Ivan Vojnić-Tunić, generalni sekretar ove privredne asocijacije koja okuplja privredu severa Bačke i Potisja, industrijska proizvodnja ima trend rasta još od septembra prošle godine, a samo u martu ove u odnosu na mart prošle veća je za 11,5 procenata.

"Najviše je porasla proizvodnja farmaceutskih proizvoda, zatim proizvodnja elektro-opreme i uređaja, zatim proizvodnja proizvoda od duvana, proizvodnja pića i proizvodnja u prehrambenoj industriji. Sa druge strane, najveći pad je zabeležen kod proizvodnje kože, tekstila i građevinskog materijala", kaže Vojnić-Tunić.

On napominje da je u istom vremenskom periodu na nivou Srbije zabeležen pad obima industrijske proizvodnje u odnosu na posmatrani period za 1,5 odsto.

Govoreći o spoljnotrgovinskoj razmeni regiona, Vojnić-Tunić podseća da je ona u prošloj godini iznosila milijardu i 650 miliona dolara, dok je u prva četiri meseca ove godine iznosila 469 miliona dolara, što je 1,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Na procentualno manji rast ove razmene uticao je rast kursa dolara, u kojem se iskazuju pokazatelji, u odnosu na evro.

"Da nije bilo tih pomeranja, da je dolar ostao takav kakav je bio prethodne godine, tada bi to prešlo 17 odsto", dodao je on.

Sekretar subotičke komore ističe da je u ovoj razmeni zabeležen suficit od 22 miliona dolara, odnosno da je uvoz pokriven izvozom sa 109,9 odsto.

Po njegovim rečima, 75 odsto ukupne robne razmene odnosi se na zemlje Evropske unije, najviše na Nemačku, a oko 10 odsto na zemlje Cefte.

"Ono što je isto tako pozitivno jeste da mi sa svim ovim grupacijama, i sa Evropskom unijom i sa Ceftom imamo suficit, da imamo suficit čak i sa Nemačkom i sa Ruskom federacijom, što je neverovatno u odnosu na situaciju u državi, gde imamo deficit u robnoj razmeni i deficit sa Evropskom unijom", rekao je on.

Vojnić-Tunić najveće zasluge za ovakve pokazatelje pridaje stranim investicijama u ovom području, pogotovo u Slobodnoj zoni u Subotici.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik